Nasze Stowarzyszenie w ramach konkursu ofert na realizację zadania publicznego: kultura, sztuka, ochrona dobór kultury i dziedzictwa narodowego wygrało dotację z Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny w wysokości 4050,00 zł na projekt „Historia i kultura najbliższa”.

Więcej szczegółów na ten temat w dziale Projekty

Dzisiaj rano, po 74 latach tułaczki, ufundowany przez Leszczynioków dzwon "Maria" z 1617 roku wrócił do rodzimej Parafii. Powitały go wszystkie aktualne dzwony oraz radosne i głośne "Te Deum laudamus" odśpiewane przez Parafian.

Nasze stowarzyszenie wygrało dotację w ramach programu Działaj Lokalnie IX na realizację projektu: „Jesteśmy stąd” w kwocie 5200,00 zł. Projekt będzie realizowany w okresie od 1.08.2015r. do 31.12.2015r. Działania projektowe są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców dzielnicy Leszczyny dotyczące kultywowania wiedzy i tradycji o regionie i dalszej dbałości o miejsca pamięci.

Więcej szczegółów na ten temat w dziale Projekty

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszym Stowarzyszeniem, jego celami i bieżącymi działaniami, które przedstawia Prezes Krzysztof Kluczniok w krótkim filmie.

Mamy bardzo dobrą wiadomość! W trakcie dzisiejszej uroczystości przekazania odnalezionego średniowiecznego manuskryptu do Biblioteki Narodowej, minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska potwierdziła informację o kolejnym odzyskanym zabytku. Tym razem do Polski wróci zagrabiony w czasie II wojny światowej XVII-wieczny dzwon "Maria" z parafii w Czerwionce-Leszczynach, który obecnie znajduje się w niemieckiej miejscowości Elze.

Więcej szczegółów na ten temat w artykule opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod adresem: http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/do-polski-wroci-wkrotce-zabytkowy-dzwon-bdquomariardquo-5114.php